Śledzenie konwersji – jak mierzyć efektywność kampanii Google Ads?

Kategoria:
Śledzenie konwersji

W dzisiejszych czasach prawie każda firma sprzedaje swoje produkty lub usługi online. To dzięki sieci można łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów. Reklama online ma przewagę nad reklamą offline, dzięki możliwości mierzenia ROI (czyli zwrot z inwestycji. Wskaźnik ten służy do oceny efektywnośći prowadzonych działań marketingowych). Największym graczem w tym sektorze jest bez wątpienia Google Ads. Oferuje dotarcie do miliona użytkowników na całym świecie. Prowadzenie kampanii Google Ads to jednak początek. Śledzenie konwersji ma kluczowe znaczenie dla osiąganych wyników i optymalizacji kampanii. W pierwszej części wpisu o konwersjach omówimy, czym jest śledzenie konwersji i gdzie znaleźć konwersje na koncie Google Ads. 

Co to jest śledzenie konwersji? 

Śledzenie konwersji to skrypt umieszczony w witrynie lub aplikacji, który monitoruje i śledzi konwersje, czyli zdarzenia, które są dla Ciebie cenne. Mogą to być: wypełnienie formularza kontaktowego, zakup, zapis do newslettera, pobranie aplikacji lub inne działania, które przynoszą Twojej firmie zysk.

Rodzaj i wybór konwersji powinien być uzależniony od celu biznesowego Twojego biznesu. Należy określić je na wstępnym etapie planowania struktury kampanii w Google Ads. Śledzenie konwersji to proces monitorowania i rejestracji zdarzeń, pozwalających ocenić skuteczność prowadzonych działań reklamowych. 

Dlaczego warto śledzić konwersję? 

Wykorzystanie w kampaniach śledzenia konwersji przyniesie Twojej firmie szereg korzyści. 

Mierz skuteczność kampanii

Impelemntacja konwersji pozwala śledzić skuteczność kampanii reklamowych. Dostarczy Ci informacji o rzeczywistych działaniach podejmowanych przez użytkowników na Twojej stronie. Pomoże także zrozumieć, które kampanie, słowa kluczowe lub reklamy generują więcej konwersji. Dane te wykorzystać możesz np. do podziału budżetu reklamowego. 

Jeśli prowadzisz przychodnię stomatologiczną z formularzem rezerwacyjnym na stronie podepnij zbieranie konwersji po potwierdzeniu rezerwacji wizyty. Dowiesz się jaka ilość pacjentów trafia do Ciebie z prowadzonych kampanii reklamowych w Internecie. 

Zmierzysz w ten sposób skuteczność kampanii, słów kluczowych, reklam i odbiorców. Ocenisz to dla całego konta i poszczególnych kampanii, czy grup reklam. 

Optymalizacja reklamowanych obszarów

Śledzenie konwersji pomoże Ci zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy. Analiza skuteczności reklam, stron docelowych czy strategii targetowania pomoże Ci określić, co działa lepiej. Dane te pomogą Ci podjąć właściwe decyzje przy ulepszaniu kampanii. Dodatkowo wskaźniki, takie jak współczynnik konwersji czy koszt konwersji, dostarczą Ci cennych informacji i pozwolą zrozumieć skuteczność i zidentyfikować obszary do optymalizacji. 

Zrozumienie zwrotu z inwestycji

Dzięki śledzeniu konwersji dowiesz się na jakim poziomie jest ROI czyli zwrot z inwestycji Twoich działań reklamowych. Obliczenie kosztu konwersji i ocena rentowności kampanii pomoże Ci w alokacji budżetu reklamowego. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na kampaniach, które przynoszą najwyższy zwrot z inwestycji i optymalizacji środków na reklamę pod kątem najlepszej efektywności. 

Dodatkową korzyścią płynącą ze śledzenia konwersji jest integracja z systemem CRM. Łącząc ofertę i możliwości sprzedaży, możesz sprawdzić jakie przychody wygenerowała kampania Google Ads. Zobaczysz rzeczywisty obraz przychodów z kampanii i łatwiej dostosujesz strategię marketingową do swoich celi biznesowych. 

Udoskonal kierowanie i przekaz

Korzystając ze śledzenia konwersji lepiej zrozumiesz swoją grupę docelową. Dzięki niej łatwiej zidentyfikujesz trendy demograficzne, zachowania użytkowników i ich preferencje, które wpływają na zwiększenie liczby konwersji. To pozwoli dokładniej będziesz targetował swoje reklamy, żeby z większą precyzją docierać do potencjalnych klientów. 

Dopasowanie celów biznesowych

Śledzenie konwersji da Ci możliwość dostosowania strategii reklamowej do swoich celów biznesowych. Dzięki zdefiniowaniu działań jako konwersji możesz śledzić postępy w realizacji tych celów. Niezależnie czy będzie to sprzedaż, wysłanie formularza kontaktowego czy pobranie aplikacji, śledzenie konwersji pomoże Ci skupić się na tym, co jest najbardziej istotne dla Twojej firmy. Usprawnij proces podejmowania decyzji, określając zwrot z inwestycji przy pomocy danych dotyczących potencjalnych i obecnych klientów. 

Strategia ustalania stawek

Uwzględnij strategie automatycznego ustalania stawek wykorzystujących uczenie maszynowe w Google. Może to być docelowe CPA, ulepszone CPC czy docelowy ROAS do automatycznej optymalizacji kampanii pod kątem swoich celów biznesowych. Uzyskasz dzięki temu informacje o klientach dokonujących konwersji na różnych urządzeniach czy przeglądarkach. 

Ogólnie dzięki śledzeniu konwersji będziesz mógł świadomie podejmować decyzje biznesowe, optymalizować reklamy i maksymalizować swoje zyski. Zyskasz przydatne informacje, które zwiększą zwrot z inwestycji i napędzą rozwój Twojej firmy. 

Co to jest śledzenie konwersji rozszerzonych?

Ulepszone śledzenie konwersji oferowane jest przez Google Ads. To funkcja, która zapewnia szczegółowy i kompleksowy wgląd w działania podejmowane przez użytkowników. Rozszerza standardowe możliwości śledzenia konwersji, które dokładniej pozwolą Ci zrozumieć skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych. Co oferuje ulepszone śledzenie konwersji?

Śledzenie konwersji na różnych urządzeniach

Wykorzystaj ulepszone śledzenie konwersji do monitorowania zachowań użytkownika na kilku urządzeniach. Monitorowanie interakcji na różnych urządzeniach, pozwoli Ci lepiej zrozumieć zachowanie klienta na Twojej stronie. Jeśli użytkownik rozpocznie wizytę na urządzeniu mobile, ale później konwersji dokona na komputerze, ulepszone śledzenie konwersji przypisze tę konwersję do odpowiedniego urządzenia. 

Szczegółowe statystyki konwersji

Ulepszone śledzenie konwersji zapewni Ci bardziej szczegółowe dane o działaniach podejmowanych przez użytkowników. Dzięki nim sprawdzisz porę dnia, w której dokonano konwersji, która kreacja reklamowa lub słowo kluczowe doprowadziło do konwersji i wiele innych cennych informacji. Dane te pozwolą Ci identyfikację najskuteczniejszych kampanii, reklam i słów kluczowych umożliwiając optymalizację strategii reklamowej i poprawę współczynnika konwersji. 

Inteligenta optymalizacja stawek

Ulepszone śledzenie konwersji zwiększy skuteczność strategii automatycznego ustalania stawek w kampaniach Google, takich jak docelowy CPA czy ROAS. Dzięki zebraniu dodatkowych danych i statystyk, algorytmy mogą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące stawek, żeby maksymalizować ROI i osiągnąć pożądane cele. 

Konwersje telefoniczne w witrynie 

Ulepszone śledzenie konwersji umożliwi Ci śledzenie i raportowanie połączeń telefonicznych wykonanych bezpośrednio z witryny. Rejestruje i przypisuje konwersje w momencie inicjacji połączenia, klikając w numer telefonu w witrynie. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla firm, których sprzedaż odbywa się głównie przez kontakt telefoniczny. 

Łatwa implementacja

Samo wdrożenie ulepszonego śledzenia jest proste. Możesz zaktualizować kod śledzenia konwersji lub wygenerować nowy globalny tag witryny (gtag.js), który zawierać będzie ulepszone możliwości śledzenia. Po jego wdrożeniu na Twoje konto zaczną spływać dokładniejsze i bardziej szczegółowe dane. 

Wykorzystaj ulepszone śledzenie konwersji do głębszej analizy i zrozumienia zachowań użytkowników, skuteczności kampanii i wpływu różnych form marketingu na Twój biznes. 

Pamiętaj, że śledzenie ulepszonych konwersji wymaga zgody użytkownika zgodnie z przepisami dotyczącymi prywatności. Umieść na swojej witrynie jasne i przejrzyste informacje na temat gromadzenia, przechowywania i wykorzystania danych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 

Gdzie znaleźć śledzenie konwersji

Na koncie Google Ads konwersje możemy sprawdzić w Narzędzia i ustawienia – Pomiar skuteczności – Konwersje

Żeby utworzyć nowy tag konwersji, kliknij niebieski przycisk plusa. Pojawi się możliwość wybrania typu konwersji i kreatora, który przeprowadzi Cię przez kolejne kroki. Poniżej przykładowa lista konwersji, które są aktywne na koncie Google Ads. Lista ta zawiera działania powodujące konwersję, źródło, kategorię, status śledzenia i inne informacje. 

Podsumowanie

Wiesz już co to, są konwersję i jak ważne jest ich wdrożenie na stronie internetowej, jeśli prowadzisz kampanie reklamowe w Internecie. W kolejnym wpisie podsumujemy i po krótce opiszemy ustawienia konwersji, jak je liczyć i jakie mamy modele atrybucji. Opiszemy również jakie mamy rodzaje konwersji.

2/5 - (1 vote)